Preč s plešivosťou

Len prednedávnom som sa rozhodla, že začnem navštevovať fitnes. Aká bola moja motivácia začať na sebe pracovať? Nuž, tak dobre sa cítiť, ako aj vyzerať. Chcem sa páčiť sama sebe, a samozrejme, aj mužskému pokoleniu. Rovnako aj vy, muži, máte tendencie „predvádzať sa“ v snahe upútať nežné stvorenia. Zaujímate sa o osobnostný rast, tvrdo „makáte“ vo fitnes, chcete sa páčiť. Keď však ide o vlasy, spozorniete, ak treba vlasy ostrihať a väčší záujem prejavíte až vtedy, keď zaregistrujete rednutie vlasov.

Počas mojej práce v kaderníckom salóne, a je to už pár rokov, čo pracujem aj s mužmi, som odpozorovala niekoľko chýb, ktoré sa často robia a nevedomky tak vlasom ubližujú. Ozvala sa vo vás zvedavosť a chcete vedieť viac? Čítajte ďalej. Ponúknem vám niekoľko rád a upozornení, čomu sa treba vyhýbať.

Siahni po kvalitnom šampóne

Väčšina moderných mužov si vlasy umýva pomerne často, po športových aktivitách či náročnom pracovnom dni. Majte však poruke kvalitný šampón a nepoužívajte lacné šampóny z drogérie! Kde kvalitný šampón kúpite a kto vám poradí najlepšie? – o tom sa dočítate v Denníku krásnych vlasov.

Uznávam, reklamy nás denne masírujú tým, aké je to jednoduché – kúpite si jeden produkt a umyjete celé telo. Áno, jednoduché to je, to je však všetko. Aj keď je ľudská pokožka jeden orgán, pokrývajúci celé telo, každá jeho časť si vyžaduje inú starostlivosť. Pokožka na tele je iná ako vlasová pokožka či pokožka na tvári.

Lacné šampóny obsahujú silikóny, a tie sú pre zdravie vlasov veľmi nebezpečné, pretože vytvárajú na pokožke v oblasti vlasových korienkov vrstvu, ktorá bráni korienku „dýchať“. Pridusený korienok nie je schopný dostatočne vyživovať vlasové vlákno (vlas). To sa následne vplyvom nedostatočnej výživy oslabuje, stenčuje, fáza rastu vlasov sa skracuje a vlas vypadne skôr, ako má. Nový vlas z priduseného korienka už vyrásť nemusí.

V súčasnosti niekoľko značiek na trhu ponúka vlasové séra a toniká, ktoré dokážu rozpustiť vrstvu silikónov. Znie to síce jednoducho, také jednoduché to však nie je. Ide o beh na dlhé trate. Zvyčajne to trvá niekoľko mesiacov. Momentálne také séra testujem, výsledky mojich zistení budú témou ďalších článkov. Nateraz môžem s určitosťou konštatovať, že lacný šampón vás môže vyjsť draho.

Sušenie vlasov

Často počúvam otázku, či vlasom škodí sušenie fénom. Áno, horúci vzduch môže vlasy presúšať, ak však na úpravu strihu chodíte pomerne často a vlasy sa pravidelne zastrihávajú, nič hrozné sa nedeje. Sušenie horúcim vzduchom príliš zblízka však môže spáliť pokožku. Nič nepokazíte, ak zvolíte sušenie vlažnejším vzduchom. Z našich spoločných konverzácií viem, že vlasy si umývate takmer denne, z čoho usudzujem, že aj sušenie vlasov je každodenná rutina. Ak máte v obľube sušenie vlasov uterákom, mali by ste vedieť, že nie je správne uterákom drieť pokožku hlavy. Vlasy rovnako rýchlo osušíte aj tak, že uterák niekoľko krát priložíte k vlasom, pritlačíte a chvíľku podržíte.

Ak máte naponáhlo, použite fén, za žiadnych okolnosti by ste však nemali vychádzať von s mokrými alebo vlhkými vlasmi. A to ani v lete! Aj vtedy vás totiž môže ofúknuť svieži vánok, a pre vlasovú pokožku môže byť skutočne nebezpečný. Vlhká či mokrá pokožka je oveľa náchylnejšia ako suchá, a preto nezabúdajte, že v dôsledku ofúknutia môže dôjsť k prechladnutiu pokožky.

Také prechladenie je oveľa závažnejšie v porovnaní s klasickým prechladnutím, keď vám tečie z nosa. Aj to je, samozrejme, nepríjemné, podľa známych príznakov ho však zväčša včas spozorujete a začnete liečiť. Prechladenie pokožky si však vôbec nemusíte všimnúť a často ani nevšimnete. Prejaví sa až po čase, a to vtedy, keď vás vôbec nenapadne, že ste mohli prechladnúť. Často si to ani len nespojíte s odchodom z domu s mokrou hlavou. Prejaví sa však takmer určite, žiaľ, a vlasy začnú vypadávať a kúty sa začnú ukazovať.

Čo s rednúcimi vlasmi?

Chcete to, samozrejme, riešiť… A aj keď to zatiaľ nie je váš problém, predpokladám, že sa tomu chcete úspešne vyhnúť. Rednutie vlasov je pomerne zložitá téma. Zložitá v tom, že odhaliť príčinu vypadávania je naozaj tvrdý oriešok. Ak to rozmením na drobné, príčin môže byť hneď niekoľko. Začnem od tej, ktorú je ovplyvniť ťažké, nie však nemožné. Hneď vysvetlím, prečo sa to sčasti ovplyvniť dá. Ide o genetickú predispozíciu.

Často od mužov počúvam: „Môj otec má kúty, otec môjho otca ich mal, aj ja ich budem mať, nič s tým nespravím.” Môžete sa vyhovárať, ak k tomu pridáte aj neochotu zmeniť to, potom pravdepodobne áno – budete mať kúty. Pozitívna sila myšlienok je veľmi dôležitá a platí aj v tomto prípade. Jedno čo môžete spraviť, je preprogramovať svoju myseľ a povedať si: „No a čo, že to máme v rodine! Možno  budem výnimka.“  Viete prečo? Pretože dôležité je to, čomu veríte. Možno túto vieru podporia nasledujúce riadky.

Faktorov, ktoré spôsobujú rednutie vlasov, je hneď niekoľko. Genetická predispozícia je len jeden z nich. Aké sú tie ďalšie? Veľmi dôležitý faktor, ktorý viete ovplyvniť, je strava – vyvážená strava. Je to rozhodnutie, ktoré môžete urobiť každý deň a práve pomocou neho dokážete ovplyvniť stav tela a aj kvalitu vlasov a vlasovej pokožky.

Je to rozhodnutie, ktoré možno váš otec a starý otec neurobili, aj preto, že nebolo na trhu toľko druhov ovocia a zeleniny ako dnes. Áno viem, možno polemizovať o ich kvalite, na druhej strane sa však dnes núka dostatočné množstvo „superpotravín“ a „raw food“. To, kde a aké potraviny nakúpite, je len na vás.

Ďalšou obrovskou výhodou súčasnosti je informačná dostupnosť. Akúkoľvek otázku či problém „naťukáte“ do okienka internetového vyhľadávača, v priebehu pár sekúnd získate desiatky odpovedí. Dokážete zistiť nutričnú hodnotu potravín, množstvo a druh vitamínov, minerálov a ďalšie potrebné informácie.

Téma rednúcich vlasov je zložitá, ani tento článok neobsahuje komplexné riešenia. Ak ste sa dočítali až sem, a máte problém napríklad so začínajúcimi kútmi a radi by ste ho podchytili v začiatkoch, pričom ste si istý, že v oblasti stravy robíte pre seba maximum, mám pre vás jeden tip. Vyžaduje však istú dávku trpezlivosti.

Čím neskôr sa daný problém začne riešiť, tým dlhšie náprava trvá. Verím tomu, že ak nemáte nejaký vážny zdravotný problém, úspech sa dostaví. Ak zdravotný problém predsa len máte, myslite na to, že ho treba riešiť aj z vnútra. Všetko so všetkým súvisí, a vlasy sú akýsi indikátor zdravia. V každom prípade nie je na škodu podporiť telo vitamínmi. Mám na mysli vitamíny obsiahnuté v ovocí a zelelnine, najlepšie v bio kvalite, nie klasické výživové doplnky z lekárne, ktoré zaťažujú pečeň a žalúdok.

Aký je teda môj tip?

Vlasovú pokožku udržujte vždy čistú, hydratovanú a uvoľnenú. Hydratáciu zabezpečíte zvnútra príjmom dostatočného množstva tekutín – najmä čistej nesladenej filtrovanej vody. Konzumáciu sladkostí a alkoholu obmedzte na maximum. Pretože tie prekysľujú organizmus, čo má za následok práve opačný efekt, ktorý sa snažíte dosiahnuť.

A ako zabezpečiť, aby bola pokožka uvoľnená? Jemne si pokožku premasírujte bruškami prstov, nie však nechtami, aby ste pokožku nepoškodili. Na hlave je totiž najtenšia a tým aj náchylnejšia na poranenia. Mnoho ľudí má pri vypadávaní vlasov strach sa pokožky hlavy vôbec dotýkať. Tento strach zvyčajne pramení z nevedomosti – myslia si totiž, že ak sa pokožky budú dotýkať, vypadne aj to, čo tam ostalo. Opak je však pravdou.

Jemná masáž zlepšuje v pokožke mikrocirkuláciu – v uvoľnenej pokožke lepšie prúdi krv a tá cez krvné riečisko vyživuje vlasové vačky, v ktorých sú umiestnené vlasové cibuľky, a tie produkujú zdravé vlasy – tie vyrastajú zo zdravej a čistej vlasovej pokožky.

Verím, že uvedené rady vás aspoň trocha motivovali. Samozrejme, nič z toho nemusíte robiť; myslím však, že je múdre využiť ponúkanú príležitosť a zmeniť veci k lepšiemu. Ak sa budete cítiť lepšie a sebavedomejšie, budete pravdepodobne pozitívne vplývať na svoje okolie a príkladným konaním môžete motivovať aj iných.

Povzbudenie na záver

Napriek všetkým dobrým radám a dobre mysleným návodom na uchovanie vlasov, nie je ani plešivosť mužov tragédia. Rovnako ako žena pre muža, aj muž pre ženu je objekt nekonečnej inšpirácie. Áno, je fajn siahnuť rukami do jeho hustej hrivy, ale aj plešivý muž môže byť príťažlivý elegán, ak je so svojou plešivosťou vnútorne vyrovnaný a stotožnený. Ak mu nechýba nákazlivý úsmev a vnútorné kúzlo, má takmer vyhraté. Nezúfajte teda, ak nezaujmete letmým prehodením hustej hrivy ako princ Krasoň z rozprávky o Šrekovi, ženu môžete zaujať otvorenosťou, prirodzenosťou a charizmou.

Na záver ešte dodám, že mužom pristanú aj šediny. Nemusíte sa kvôli nim trápiť, práve naopak. Môžu predstavovať istú výhodu. My, ženy, šediny s obľubou skrývame, spoločnosť nás predsa len trocha viac „tlačí“ k dokonalosti. Mužom však šediny pridávajú šarm a určitý dojem, že v živote všeličím prešli, vedia už kým sú a kam smerujú. A to nás ženy priťahuje.

Štítky:
..Som kaderníčka, školiteľka - technologička a autorka knihy Denník krásnych vlasov. Učím ženy starať sa o to, čo je na zovňajšku ženy najcennejšie - vlasy.,, Chcete vedieť kto som?>>