5 vecí, ktoré škodia vašim vlasom každý deň – číslo 3 je môj favorit

Často tápete, neviete si rady, prípadne máte pocit, že robíte všetko správne, no napriek tomu vaše vlasy nevyzerajú tak, ako by ste chceli? Ba práve naopak – sú súce na ostrihanie? Možno svojim vlasom ubližujete a ani netušíte čím všetkým môžu byť ohrozené. 

Obľúbené, no nebezpečné cross body tašky 

Gabika prišla do kaderníctva kvôli farbeniu vlasov, ale moju pozornosť ihneď zaujal strih jej vlasov. Prišla do salónu prvýkrát, takže ako prvé absolvovala konzultáciu – zisťovala som, či strih, ktorý mala bol vytvorený zámerne. Gabika hneď vedela na čo narážam ale odvetila, že si svoje vlasy necháva strihať iba výnimočne a teda netuší, ako sa to mohlo stať.

Mala totiž jednu stranu vlasov podstatne dlhšiu, ako tú druhú. Rozdiel bol zhruba 10 cm a zladiť vlasy do rovnakej dĺžky, by pre Gabiku znamenalo nechať si vlasy výrazne skrátiť. Keďže na niečo takéto nebola prístupná, dohodli sme sa, že tomu dáme čas a vlasy budeme zarovnávať postupne. Ale ako k tomu došlo, že jej vlasy nemali rovnakú dĺžku? Nedávalo mi to zmysel…

Stalo sa vám už niekedy, že ste si nad niečím lámali hlavu a riešenie problému nie a nie prísť? Presne toto som zažívala zakaždým, keď Gabika zavítala do salónu. Hovorí sa, že občas treba „veci” nechať plynúť a …ono to príde. A veru aj prišlo. Jedného dňa, keď som na prácu vôbec nemyslela, práve naopak – užívala som si voľný deň a v tom mi to zrazu docvaklo.

Spomenula som si na obdobie, keď som počas vysokoškolských čias cestovala na internát. Počas cesty vlakom som niekoľkokrát prestupovala, takže pred každym prestupom som cez rameno prehodila ťažkú cestovnú tašku, ktorá mi vytrhla zopár vlasov. Len čo som si to uvedomila, nosievala som vlasy zviazané v cope, čo bolo zároveň aj oveľa pohodlnejšie. Šikovný kufrík na kolieskach som si kúpila neskôr… ale… 

Tušila som, že sa to isté deje Gabike, akurát o tom ešte netuší. Nemohla som sa dočkať, keď opäť zavíta do salónu a spoločne rozlúskneme túto záhadu. A veru podarilo sa! Bola to ona, teda presnejšie on – remienok trápil jej vlasy, zakaždým, keď ich mala rozpustené. Pri nasadzovaní crossbody tašky sa priškrtili vlasy voľne ležiace na jej ramene a zakaždým sa jej lámali. Tie naše kabelky vedia byť občas poriadne ťažké však? Veď potrebujeme mať všetko potrebné po ruke — pre každý prípad. 

Takže ak sa cross body tašiek nechcete vzdať, čo celkom chápem, pretože je to také jednoduché a pohodlné vziať si tašku cez rameno a vyraziť von, hlavne ak ste mamička na materskej – potrebujete mať so sebou všetko potrebné a mať pri tom voľné ruky. 

Netvrdím, že musíte dať všetky tašky bokom, práve naopak. Mám lepší nápad ako sa vyhnete tomu, aby to vaše vlasy ničilo – vypnite si tie svoje do copa a je to. 

A čo ak ste práve naladená na voľne rozpustenú hrivu? 

Ak vyrážam do mesta a som jednoducho naladená na voľne poletujúce vlasy, pri nasadzovaní mojej obľúbenej tašky dávam pozor na vlasy. Najprv vlasy nadvihnem, tašku prehodím cez rameno a až potom ich voľne pustím. Tak som si istá, že taška vlasy nepriškrtí, ani nevytrhne. 

Ak si chcete vlasy predsa len vypnúť do pohodlného copa, tak aby na ne nečíhala ďalšia nástraha, tak čítajte ďalej. 

Bez gumičky ani na krok 

Gumička do vlasov je záležitosťou, ktorá je nám rozhodne nápomocná hlavne v situáciách, kedy jednoducho potrebujeme mať vlasy pohodlne vypnuté. Tie situácie si medzi nami ženami nemusíme vôbec špeciálne predstavovať a hneď si určite každá predstavíte aspoň jednu z nich – či už tú, kedy počas pobehovania po byte – v jednej ruke s čistiacim prostriedkom a v tej druhej s antistatickou utierkou proti prachu.

Alebo trebárs aj to pobehovanie, ktoré zaznamenáva do appky informácie o zabehnutých kilometroch, či výdaji kalórií. Alebo hoci aj v tá, kedy sa chystáte na pracovné stretnutie a k zvolenému outfitu, ktorý ste si starostlivo zladili na pracovné stretnutie sa jednoducho hodí úprava vlasov a lá na hladko stiahnuté do copa, či elegantného uzla. 

Ak si v hociktorej z týchto vyššie spomenutých situácií nezvolíte tu správnu gumičku, môžete si ňou vlasy oslabiť, mechanicky poškodiť (čím sa naruší vonkajšia vrstva vlasu – kutikula), alebo sa v mieste, kde je gumička umiestnená vytvorí záhyb, čo po rozpustení vlasov vôbec nevyzerá dobre. Ak máte jemné vlasy a nevhodnú gumičku, vlasy sa môžu lámať a kým si to všimnete, budú mať mnoho rôznych dĺžok a môže trvať roky, kým sa im podarí dorásť do jednej dĺžky, čím by nadobudli hustejší vzhľad. Vo vlhkom prostredí sa tie kratučké vlasy „zježia” a je náročné ich upraviť.

A koľko vlasov ostane na gumičke, keď ju dáte dole? 

Nemusíte sa hneď zbaviť svojich obľúbených gumičiek, ak si nie ste istá či sú vhodné. Ak patríte k ženám, ktoré sa rady zladia od hlavy, teda od vlasov po päty, nevyberajte iba podľa farebných kombinácií, ale už pri dopĺňaní vášho gumičkového arzenálu o ďalšie pekné kúsky siahnite po tých, ktoré sú jemné, príjemné a hebké na dotyk, čo pocítite nielen vo vašich dlaniach ale aj vo vlasoch.

Z akého materiálu by teda mali byť vyrobené? Nemusia byť len z vlny, či bavlny, ale trebárs i zo saténového či dokonca hodvábneho materiálu. Taká lepšia gumička aj niečo stojí, no ak ste na tom rovnako, ako ja a často sa vám strácajú v knihe Denník krásnych vlasov nájdete tip, ako tomu predídete. No ak napriek tomu nechcete do nich investovať, v knihe nájdete aj tip na to, ako si gumičku lacno vyrobíte aj doma a navyše s pocitom, že ste pomohli nielen sebe ale aj matke prírode.  

Oblečenie, ktoré dennodenne nosíme

A čo oblečenie? Vedeli ste, že vlasy sa môžu mechanicky poškodiť aj tým, že sa šúchajú o oblečenie? Teraz si určite všetky krátkovlasé dámy pomysleli: „To ako fakt?” Je to naozaj tak, no pravda je taká, že tento problém môžete mať hlavne vy s dlhšími a jemnejšími vlasmi. 

A čo to vlastne to mechanické poškodenie je? A ako vyzerá? Poďme si to spoločne rozmeniť na drobné. Možno si poviete, že robíte pre svoje vlasy všetko tak, ako najlepšie viete – používate produkty vhodné pre váš typ vlasu, robíte všetko tak, ako vám odporúčala kaderníčka, no vaše vlasy nedorastajú do dĺžky pretože sa lámu, prípadne končeky vyzerajú ako vianočný stromček, či podobne ako cesta na konci ktorej, sa môžete rozhodnúť, či pôjdete doľava alebo doprava.

Toto pravdepodobne nepoznáte, ak máte silné vlasy jednoducho geneticky dané „od prírody.” Týka sa vás to, ak máte geneticky skôr jemné a krehké vlasy a viete, že na ne musíte dávať veľký pozor. Tak ako ja. 

A ako sa tomu dá predísť? Fajn voľbou je, ak si vlasy stiahnete do copa – samozrejme už viete, akou gumičkou, aby mali vaše vlasy pohodlie a zároveň im obmedzíte voľný pohyb. Samozrejme záleží na dĺžke. Ak máte vlasy také dlhé, že by sa aj napriek copu, končeky celý deň šúchali o chrbát, či ramená – zviažte si ich do drdola, alebo uzla a upevnite sponkami. 

Neznamená to však, že už vlasy musíte nosiť iba takto, to netvrdím, ale rozhodne si tým pomôžete, ak ich takto budete nosiť určité obdobie, aspoň kým vám vlasy dorastú do vysnívanej dĺžky a budú nielen dlhé, ale aj krásne a zdravé. 

Nešetrné česanie a rozčesávanie

Pre väčšinu žien je celkom prirodzené a samozrejmé ráno pred odchodom do práce vlasy učesať. Teda, ak sú tie vaše kučeravé, tak patríte k výnimkám. Prečo kučeravé vlasy neodporúčam česať? Dôvodov je hneď niekoľko ale pravdepodobne by sa nezmestili do jedného článku. Preto som tejto téme venovala celú kapitolu v knihe Denník krásnych vlasov, kde si prečítate všetko, čo o kučeravých vlasoch potrebujete vedieť. 

Vedeli ste, že stav a kvalita vlasov závisí nielen od správnej techniky akou si vlasy češete ale aj od toho, akú kefu používate? Jedno s druhým úzko súvisí. Vlasy sú mimoriadne citlivé najmä vtedy, ak sú mokré a po veľmi prudkom a nešetrnom zaobchádzaní by sa mohli ľahko polámať. 

Ak máte dlhé vlasy, tesne po umytí sa vám môžu zauzliť a preto si ich rozdeľte od niekoľkých hrubších prameňov a rozčesávajte od končekov, smerom hore ku korienkom. Češte ich ideálne kefou, ktorá je vyrobená napríklad z jedného kusu dreva alebo plastu, iba tak sa vám vlasy  nezachytia do spojov, či drážok.

A čo štetinky? Tie môžu byť buď plastové zakončené malinkou guličkou, prírodné alebo kombinácia oboch typov. Zaoblené štetinky sú šetrné k pokožke, neškriabu ju a nešklbú vlasy a dokážu vlasovú pokožku jemne premasírovať

Pri rozčesávaní vlasov sa neponáhľajte a radšej češte pomaly a jemne. Rýchlymi a prudkými pohybmi by ste si vlasy mechanicky poškodili a oslabili tým ich štruktúru. K vlasom pristupujte tak, akoby vám bola do rúk zverená tá najvzácnejšia a najdrahšia látka. Češte ich jemne a s citom, pretože práve nešetrným česaním sa môžu krehké vlasy veľmi ľahko polámať a to iste nechcete. 

Obliečky 

Poznáte ten pocit, keď si po náročnom dni ľahnete do postele a pocítite ten neskutočný pocit uvoľnenia? V období, keď som si zariaďovala spálňu som výberu postele a mäkučkého matraca venovala kopec času a energie, aby to bolo to pravé. No priznám sa, že výberu obliečok som nejakú extra pozornosť nevenovala. Až donedávna, keď som uvažovala nad tým, ako starostlivosť o vlasy vylepším a posuniem o úroveň vyššie.  Uvažovala som nad tým, čo všetko prichádza s vlasmi do kontaktu. Keďže sa telo počas noci regeneruje, mohli by sa počas spánku regenerovať aj vlasy však?

Priznávam že slovo regenerovať, je trocha prisilné, no myslím tým, aby sa mechanicky nepoškodzovali. A to šúchaním o vankúš. Nemám na mysli obliečku ako takú. Skôr sa zamýšľam nad materiálom, z ktorého je vyrobená. Zvolila som hodvábnu z najkvalitnejšieho morušového hodvábu. Je to 100 % prírodný materiál a je zdravotne neškodný. Nielen, že sa stará o pokožku na tvári, je jemný aj k mojim vlasom, neláme ich, neťahá a zabraňuje rozštiepeniu končekov

Všetky vyššie uvedené odporúčania sú len a len odporúčaním a inšpiráciou. Neznamená to, že ich musíte robiť najmä vtedy, ak ste s vašimi vlasmi nadmieru spokojná. Nuž niekedy stačí spraviť len pár drobných zmien. Ale i dobrá rada, je dobrou radou nad zlato vtedy, ak ju šikovne využijete vo svoj prospech.

Dokážete zmeniť čokoľvek, ak priložíte ruku k dielu, pretože vlasy sa nestanú krásne cez noc a ani mávnutím čarovného prútika. Veď ako sa hovorí, ak túžite získať niečo, čo ste nikdy nemali, spravte niečo, čo ste nikdy nespravili. Začnite maličkosťami a časom postrehnete veľkú zmenu

..Som kaderníčka, školiteľka - technologička a autorka knihy Denník krásnych vlasov. Učím ženy starať sa o to, čo je na zovňajšku ženy najcennejšie - vlasy.,, Chcete vedieť kto som?>>